Nakon što je najavljeni koncert Jelene Karleuše u Sanskom Mostu otkazan, pjevačica se oglasila putem društvenih mreža, komentarišući odluku organizatora i iznijevši niz stavova koji su izazvali dodatne reakcije u javnosti. U objavi je posebno prozvala bosanskohercegovačke medije, ali i kolegu s estrade, Dinu Merlina.

Podsjetimo, koncert zakazan za ljeto 2025. godine u diskoteci Camel otkazan je nakon što je Karleuša, u objavi na platformi X, iznijela tvrdnju da su “Srbi jedini narod na Balkanu koji je doživio genocid”. Ova izjava izazvala je brojne osude jer je objavljena svega nekoliko dana prije 11. jula – Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici – koji je Ujedinjene nacije ove godine zvanično proglasile danom komemoracije.

Oglasila se na mrežama

U svojoj najnovijoj objavi, Karleuša je navela:

“Otkazuju koncerte srpskim pjevačima u BiH ako ne žele da govore protiv Srbije i kažu da je genocidna. Znači, bez da ikoga uvrijediš, ne smiješ da voliš svoju zemlju?”

Zatim je uporedila svoju poziciju s pozicijom Dine Merlina, poručivši:

“Koja je razlika između mene, koja brani Srbiju i tvrdi da nije genocidna, i Dine Merlina, koji voli svoju zemlju i kaže da Srbija jeste genocidna? Merlinu pare iz Srbije nisu problematične, ali meni smeta ako novac dolazi od onih koji mrze Srbiju.”
Reakcije organizatora i javnosti

Iz diskoteke Camel ranije su objavili da njihova manifestacija “promoviše vrijednosti zajedništva, poštovanja i ljudskog dostojanstva”, te da na takvim događajima “nema mjesta za javne istupe koji vrijeđaju druge ili umanjuju historijski priznate činjenice”.

Karleušina izjava naišla je na oštre reakcije u javnosti. Među onima koji su je javno kritikovali bile su influenserice Ilda Humić i Hana Hadžiavdagić, koje su njen nastup ocijenile kao “licemjeran i štetan”, ističući da je “izgubila dostojanstvo”.

Pravna dimenzija

Važno je podsjetiti da je, prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, javno negiranje genocida i drugih ratnih zločina kažnjivo ukoliko je izrečeno s namjerom izazivanja mržnje, nasilja ili diskriminacije. Ova zakonska odredba predstavlja okvir za sankcionisanje izjava koje umanjuju ili negiraju zločine utvrđene presudama međunarodnih sudova.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *