Nikšić: Radnici imaju pravo na dostojanstvo, investitori kojima je velika plaća od 1.000 KM ne trebaju nam ni dolaziti

Dio negativnih reakcija se može pripisati neinformiranosti, dio je osvrt interesnih grupacija koje ne žele vidjeti jaku radničku klasu, naveo je

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić, oglasio se na Facebook platformi u vezi sa odlukom Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće.

Podsjećamo, Vlada FBiH je na jučerašnjoj sjednici pod predsjedavanjem dopremijera Vojina Mijatovića donijela odluku da od 1. januara do 31. decembra 2025. godine minimalna plaća bude 1.000 KM. To je značajno povećanje u odnosu na trenutno, kada minimalna plaća iznosi oko 596 KM.

– Odluka Vlade Federacije o minimalnoj plati je očekivano naišla na različite reakcije. Drago mi je što radnici i radničke organizacije prepoznaju značaj donesene uredbe za radnike, ali i za ekonomiju u cjelini. Dio negativnih reakcija se može pripisati neinformiranosti, dio je osvrt interesnih grupacija koje ne žele vidjeti jaku radničku i srednju klasu, a dio je jednostavno prosta zloba i ljubomora onih koji dok su bili u prilici nisu ništa učinili za radnike.

Naravno da se na neke ne treba ni osvrtati jer je njihove populističke reakcije lako pročitati i prozrijeti kroz prizmu nebrige i nerada kad su bili vlast i današnjih neosnovanih kritika kao opozicije.

Neki drugi zaslužuju komentar jednostavno da provjerimo da li su samo neinformirani ili tendeciozni – poručio je Nikšić.

Za Vijeće stranih investitora, koje inače jako uvažavam, imam vrlo kratku i jasnu poruku:

Oni investitori kojim je plata od 1.000 KM prepreka za investiranje slobodno trebaju tražiti neke “banana” države pa tamo davati plaću radnicima od par stotina eura. Mi smo država koja pretenduje na članstvo u EU i svaki naš postupak će oslikavati tu ambiciju. Nikada neću pristati da ispunjavamo obaveze za članstvo u EU, bez obzira koliko to sporo bilo, a da plate radnika budu posljednji uslov na tom putu.

Na početku mandata smo rekli da svi investitori koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu zbog mizerne cijene rada ne trebaju dolaziti.

Naše stope poreza na dobit su među najnižim u Evropi. Nažalost, zabilježenih preko 5 milijardi dobiti kompanija radnici skoro nikako da nisu osjetili na svojim primanjima, čak i onda kada smo poslodavcima omogućili da isplate neoporezovane dodatke radnicima.

Još jednom naglašavam da minimalna plata u Federaciji od januara iznosi 1000 KM, što nema veze s ukupnim primanjima radnika jer na minimalnu platu u skladu sa zakonom i dalje postoje neoporezivi dodaci.

Onim koji se “plaše” da će veće plate ugroziti ekonomiju ukazujem na činjenicu da sva relevantna istraživanja pokazuju da je ključ jačanja tržišne ekonomije i nacionalnih ekonomija rast minimalne i prosječne plate.

Davanje bogatim da budu bogatiji se nigdje nije pokazalo kao mjera koja rezultira pravednijim društvom za sve. Bogati imaju pravo na svoje bogatstvo, ali svi građani, pogotovo radnici, imaju pravo na dostojanstvo.

Povećanjem primanja raste kupovna moć građana koji opet taj novac troše na robe i usluge poslodavaca. Javni prihodi omogućuju intervencije i podršku onim koji su pogođeni, što će činiti i Vlada Federacije. Uostalom, brojni poduzetnici su najveći korisnici subvencija, javnih infrastrukturnih, kapitalnih i drugih poslova koje obavljaju za državu i usluga koje pružaju javnim, narodnim institucijama, a koji se finansiraju iz budžeta, te niza drugih mjera koje koriste.

Posebno poručujem malim poduzetnicima, obrtnicima, poljoprivrednicima, poslodavacima u tekstilnoj, kožnoj i industriji obuće da ne brinu. Vlada će za njih osigurati podršku kako njihovi poslovi ne bi bili ni na koji način ugroženi. O detaljima ćemo uskoro.

Nikada neću sve i svakoga svrstavati u isti koš, pa tako ni poslodavce. Spreman sam uvijek suočiti argumente s onima koji su se pokazali kao korektni poslodavci prema svojim radnicima. Naravno još radije sa onim, nadam se manjim brojem poslodavaca, koji svako pravo koje im država daje u odnosu na radnike zloupotrijebe. Isplate jednokratnu pomoć, regres, topli obrok, a onda im radnici moraju vratiti keš. To sigurno nisu pošteni poslodavci i takvo ponašanje moramo svi zajedno zaustaviti.

Kome smeta socijalna pravda i ravnopravnost, takvi svakako neće i ne trebaju biti uz nas.

Mislim da je odluka koju smo donijeli najbolja novogodišnja čestitka radnicima, kičmi našeg društva.

Svim građanima želim sretnu Novu godinu, godinu u kojoj se nadam da ćemo zajedno odlučno zakoračiti u bolju, stabilniju i perspektivniju budućnost – poručio je premijer FBiH Nermin Nikšić.

Share this content: